Hogyan is lehetnék teljesek, ha nem keressük az egyensúlyt az életünkben? A testi és lelki összhang nem létezik az egyik vagy a másik nélkül. Hatással vannak egymásra, ha az egyik hiányt szenved valamiben az könnyen okozhat betegséget vagy lelki problémát. A harmónia megtaláláshoz nem is kell olyan sokat keresgélni. Ha az elménket és a hozzáállásunkat átalakítjuk, akkor több lehetőségünk van az élet egészének feltérképezéséhez. A japánok ezt úgy hívják ikigai.
Az ikigai egy eszme, amelynek alapja az életedben lévő célok megtalálása.
A koncepció szerint gondoljuk újra energiáinkat, és valóban tervezzük meg a jövőre vonatkozó reményeinket, kívánságainkat és céljainkat. A japán ikigai rengeteg ötletet ad számodra, hogy minél pozitívabban elmélyülhess a jövőd konkrét megtervezésében. Akkor most lépjünk be az ikigai világába, mely meg is mutatja neked, hogy a japán életfilozófia milyen régóta összefügg a hosszú élettartammal és a megtervezett célokkal. A japán "iki" (生 き) szó, amely az "életet" jelenti és a "gai" (甲 斐) kifejezés összekapcsolódik. Jelentése pedig érték vagy értékek, amelyek megfogalmazásához és leírására használnak.
Az ikigai-fogalom az élet örömeit és szeretetét foglalja magában.
Más megközelítésben, igeként az ikigai azt jelenti, hogy “aki minden reggel felkel és folytatja”
Tehát mi az az ikigai?
Az ikigai szó eredete a Heian-korszakhoz (794-1185) nyúlik vissza. Az eszme nagy ismerője és szenvedélyes kutatója a híres japán klinikai pszichológus, Akihiro Hasegawa 2001-es kutatásában azt írta, hogy a "gai" szó a "kai" szóból származik, amely kagylót jelent japánul. A Heian-korszak alatt a kagylók rendkívül értékesek voltak, így az értékek társulása ebben a szóban még mindig benne rejlik. Hasonló japán szavakban is látható, mint a hatarakigai (働 き が い), ami azt jelenti, hogy a munka értéke vagy a yarigai ~ ga aru (や り 甲 斐 が あ る), azaz "érdemes csinálni". A japánok szerint a kifejezés legfontosabb része a gai, mert ez jelenti a célok és értékek megtalálását. Az ikigai átfogó ideológiájának valóban a legjobb módja az ikigai diagram áttekintése, amely a fő tulajdonságokat mutatja:
Mi a jó neked, mi az amire szükséged van , mi az ára a vágyadnak, és persze, mit szeretsz. Ezek a legalapvetőbb pontok, amikre az ikigai épül.
Miért fontos az ikigai?
Sok pszichológus, szociológus kutatott szerte Japánban, hogy megfejtsék ennek az ősi életfilozófiának sikerét, és számos jól megalapozott eredményre jutottak.
Az egyik elmélet az, hogy az ikigai hosszabb ideig és több irányba tud egyszerre létezni. Egy pszichológus kutató csoporttal együttműködve Takeshi Kitano
( híres író és rendező Japánban) ellátogatott Kyotangó kisvárosába, Kyotóba. Ez a városka arról híres, hogy háromszor több 100 évet betöltött idős ember él itt, mint bárhol máshol az országban. Van még egy hely, ahol ez a szám még magasabb, de erről majd később. A program azt akarta tudni, hogy ezek az idős boldog emberek milyen közösségben élnek, milyen a mindennapi életük és mi titka hosszú és egészséges életüknek, mert ezek az idős bácsik és nénik szinte ugyanolyan aktívak voltak, mint fiatal korukban.
Takeshi Kitano két éven keresztül követett hét a 90-es évei végén járó embert minden nap reggeltől egészen késő estig, vérvizsgálatokon és egyéb egészségügyi ellenőrzéseken vett velük részt. Amit érdekesnek találtak, az az volt, hogy mind a hét embernél kivételesen magas volt a DHEA, a mellékvese által kiváltott hormon, amelyet sokan hisznek a "hosszú élet hormonjának". Biztosan a hormonok is hozzájárultak a hosszú egészség megőrzéséhez, de nem csak ezen múlott, hanem
az idősek életvitelén is.
Az asszonyok rendszeresen képzőművészettel foglalkoztak. Hagyományos japán maszk faragás, fonás-szövés, kokeshi baba készítés vagy ami nagyon izgalmasan hangzik: elmentek horgászni és vittek magukkal egy kis szakét is. Bár az igaz, hogy tudományos bizonyíték még nincs arra,hogy a hobbik okozta öröm és a DHEA hormon növekedése összefügg, de program rámutatott arra, hogy ha az elégedettség érzés biztosítva van, akkor az felemeli DHEA hormon szintet.
Az ikigai filozófia nem csak ebben a pici kisvárosban található meg, hanem szerte egész Japánban. Az igazi központja mégis Okinawa, amely az egyik legmagasabb arányú százéves lakossággal rendelkezik.
Okinawa maga a paradicsom: napsütés,tenger és kellemes időjárás egész évben. Az egészséges táplálkozás és a stressz alacsony szintje is szerepet játszik a boldog és hosszú életben, de ennek a a szigetnek az idős lakói ugyanolyan aktívan vesznek részt mindenben, mint a lakosság többi része is. Ami igazán szép, hogy a fiatalabb nemzedék is bevonja őket a mindennapi élet dolgaiba. Nem furcsa ott, hogy valaki új hobbi után néz 80 évesen.
Az ikigai felfedezése:
Elsőnek tisztázzad magadban, hogy mire van szükséged, mi az amiben változtatnod kell. A legfontosabb a reggeli rutin kiválasztása úgy, ahogy az neked jó. Ez nagyon fontos, mert az ikigai úgy hat, hogy magadat helyezed előtérbe, mert ez rólad szól. Más szóval a céljaid elsődleges prioritást élveznek és nem szabad törődnöd a környezeted reakcióival.
Mielőtt kilépnél az ajtón és munkába mennél, olyan dolgot tegyél, ami jó szervezetednek. Reggelizz meg nyugodtan és csinálj valami olyat, ami elősegíti céljaid elérését. Ha új nyelvet szeretnél elsajátítani, olvass azon a nyelven érdekes cikkeket a neten, kultúra rovatot vagy hallgass meg egy szép számot. Szebb tartást szeretnél: jógázz vagy csinálj nyújtó gyakorlatokat.
Viszont, ha csak kipihent szeretnél lenni, akkor lustálkodj nyugodtan.
Noha karrier-központú, az ikigai nem mindig a pénzügyi törekvésekről szól. Ha van egy hobbid, amit szenvedéllyel csinálsz az ikigai. Ha imádod a családod és szeretnéd, hogy még boldogabbak legyenek, az is ikigai. A vágyaid, a terveid, amiket el szeretnél érni és megteszed a lépéseket, elmész sportolni, kalligráfiát tanulni, taiko dobolni vagy sétálni a kutyával, ez mind mind ikigai.
Ha elveszett vagy és bizonytalan, az ikigai filozófiája segít neked újra átgondolni a céljaidat.
Az ikigaiban az a legjobb, hogy elsőnek nem nagy dolgokra fontos vágynunk. Például nem sikerült valami, csalódtam az emberekben, akkor fogom magam elmegyek egy étterembe. Eszek egy finom vacsorát és iszok pár pohár bort és jól érzem magam, mert ikigai -ban vagyok. Ez is egy módszer, de ha szeretnéd nagyon pontosan csinálni, akkor azzal kell kezdeni, hogy leírod azt a 10 dolgot, amivel igazán foglalkoznál a héten.
Miután leírtad őket, kérdezd meg magadtól, hogy ezek tényleg fontosak az életedben? Segítségként itt van a 7 alap kérdés:
Ez az, amit szeretnék csinálni holnap?
Mire van szüksége a világnak?
Miben vagyok jó?
Mennyit kell fizetnem érte?
Ha nem pénzben mérik, mit kell adnom magamból?
Ikigai - tól milyen támogatást nyerek?
Hogyan hat vissza ez rám?
Ezekre a kérdésekre ne 5 perc alatt válaszolj, vért izzadva, hanem szépen nyugodtan. Akár el is viheted magaddal a jegyzetet és ha útközben eszedbe jut a válasz, akkor leírod. A következőt a kávé szünetben veted papírra, és az is lehet, hogy az esti buliban fogsz még egy választ találni. Magad találd meg a válaszaidat, mástól ne kérj segítséget, mert más véleménye eltéríthet, befolyásolhat. Te VAGY és ezek a te kérdéseid és a válaszaid. Soha nem késő olyan dolgot tenni, amit mindig is szerettél volna.
Itt az ideje, hogy új döntéseket hozzál, és első lépésként képzeld el a saját ikigaiodat, ami lehet egy hely, személy, állat vagy csak egy érzés. Teremts meg magadban hármat, és ami igazán kell neked azt öleld meg : megtaláltad az ikigaiodat.
Utolsó kommentek